בודו-טאי-ג'יטסו נינג'יטסו

ניניגיצו ,נינג'יטסו, נין-ג'יטסו ועוד שאר וריאציות ושמות נקראה שיטתנו רבת הימים. אלף שנה של מסורת של ניסיון ושל ידע עצום שהצטבר אצל הלוחמים. שיטות שונות, בתי ספר שונים, מדינות שונות, אנשים שונים, גישות שונות - כל אלה התנקזו במהלך השנים לידי מאסטר אחד: טאשיטסוגו טקמטסו סנסאי. הסוקה טקמטסו, הוא ה"גרנד מאסטר" ה33 בשושלת תוגקורה-נימפו-נינג'יטסו לימד כמה וכמה תלמידים. אחד מהם היה מאאסקי הצומי סנסאי. הצומי היה בעל ניסיון רב בתחומים רבים של אומנויות לחימה כשהגיע אל טקמטסו, אולם בכל זאת מצא בשיטה יכולות ואלמנטים שונים של לחימה וכן אסטרטגית לחימה למגוון רחב מאד של אפשרויות שלא ראה בשום שיטה אחרת. הצומי גילה אומנות לחימה אמיתית, אומנות לחימה שבה יש ללוחם אפשרויות רבות מגוונות וברובן מאד אכזריות כדי לגבור על יריבו. אומנות לחימה שבא הלוחם יודע לתמרן את הקרב ואת אסטרטגיית הלחימה בהתאם לרצונו.

ברבות השנים ועם מותו של טקמטסו התמנה מאאסקי הצומי ל"סוקה" - הגרנד מאסטר ה34 של השיטה – "תוגקורה נימפו נינג'יצו". השנים חלפו ועברו וככל שסנסאי הצומי התאמן, למד, לימד וחקר את השיטה ותכונותיה הבשילה בליבו התובנה שלא מדובר רק בשיטת לחימה אלא בגישה לחיים ודרך שלמה של תנועה וחיי לוחם. הצומי ניסח את עקרונות הדרך ונתן לה שם חדש: "בודו טאי ג'יטסו נינג'יטסו". השם החדש שמשמעותו הפשוטה בתרגום מיפנית היא "דרך הלוחם בידיים ריקות" נמצא מתאים יותר לתיאור השיטה, זאת בגלל מגוון הטכניקות העצום, השימוש הרב בכלי הנשק ובגלל שאין לאף שיטה בודדת עוצמה רבה כ"כ ומגוון רחב כמו ב"בודו" - בדרך הלוחם השלמה.

אני תלמידו של דורון נבון שלמד ישירות מהצומי את השיטה ומורכבותה הרבה. במשך השנים עברתי דרך ארוכה והתנסויות רבות על המזרון ומחוצה לו. כמו המורים לפני, הוספתי שיפרתי ושיניתי אלמנטים שונים מתוך הניסיון הרב שצברתי, כך שאוכל ללמד בצורה מושכלת, חכמה ויעילה יותר את התלמידים שלי. במהלך השנים התנסיתי במגוון גדול של שיטות, חלקן חזקות יותר, חלקן פחות, חלקן יעילות יותר, חלקן פחות. אולם תמיד חיפשתי אחר מהות הידע התנועתי והתודעתי שמצטבר בכל שיטה ושיטה. בכל מקום הרגשתי וידעתי תמיד את מקור העוצמה. הניסיון רק חיזק את תחושותיי ש"בודו" – דרך הלוחם היא הדבר האמיתי. משהו חזק מאד שהופך עם השנים לדרך חיים שמלווה אותי כל יום, כל היום.

השליטה באומנויות הלחימה מקנה עוצמות שאחרים אינם מודעים להם. הבודו הוא חלק בלתי נפרד מהלוחם. עליכם לדעת כי לוחם אינו אדם שנלחם באנשים לשם תחרות, שעשוע, עיסוק או פרנסה. לוחם הוא אדם שחי ונושם בודו. הוא קודם כל אדם עם ערכים ועם אינטגריטי (יושרה פנימית). אדם שמסוגל לשלוט ברצונות בכעסים בדחפים רגעיים. אדם שיודע להתעלות על עצמו ברגעים קשים, משברים, מחלות, פציעות, ואפילו מוות. כי בסיכומו של דבר כל אדם חייב להיות לוחם בחיי היומיום. כדי לשרוד כדי להתקיים כדי להתקדם בחיים אנו נלחמים. אין מילה אחרת לתאר זאת. לכן כולנו לוחמים. ישנם אנשים שהם לוחמים בטבעם - שורדים, "חתולי רחוב" שלומדים איכשהו להסתדר, וישנם כאלה שלא עושים כלום עם עצמם ופשוט מפסידים כל פעם מחדש בכל מערכה בחיים. ישנם גם כאלה הלומדים. הבודו מלמד אותנו על החיים.

הלומד בודו חייב ללמוד גוף ונפש. העיסוק באימון הגוף ובחיזוקו ושיפור יכולותיו מלמדים על הנפש מחזקים את הרוח ועוזרים לנו בהתמודדויות החיים. גוף חזק מאפשר יכולות בלתי רגילות וגורם לנו אושר גדול מאד. האנרגיה שלנו בעלת עוצמה ומאפשרת לנו לעשות מגוון גדול של פעילויות ועיסוקים במינימום מאמץ. רצוי לאמן ולחזק את הגוף על בסיס יומיומי ובצורה מבוקרת. ככל שתרבו לעסוק בפעילויות רבות יותר תתחזקו יותר ומיומנויות הגוף ילכו וישתפרו. אנו צריכים לעסוק בפעילות גופנית גם בגילאים מבוגרים. גופנו אמור לשרת אותנו שנים רבות לכן ככל שנדע לחזקו ולטפחו בדרך טבעית ונכונה הוא ישרת אותנו נאמנה במשך שנים רבות. הבודו מאפשר לנו כל זאת. זוהי דרך הבודו.

 


טלפון נייד:

יוסי תשובה
052-2521000

אימונים מתקיימים:
רח' שטרית 2 ת"א
מרכז הספורט האולימפי
בהדר יוסף

 

שעות פעילות:
יום א' 20:00 - 22:00
יום ד' 20:00 - 22:00