"סוקה" (המאסטר הגדול) טושיטסוגו טקמטסו

טושיטסוגו טקמטסו המנוח היה הנינג'ה האמיתי האחרון, ה"סוקה" ה-33 בשושלת תוגקורה-נימפו נינג'יטסו. קורות חייו נראים לנו היום כאגדה ואכן הוא חי בתקופה מיוחדת ושונה לחלוטין מתקופתנו.

טקמטסו נולד ב 1889 בעיר אקאשי בחבל היוגו ביפן ובגיל 9 נשלח הילד הביישן החולני והחלוש אל סבו בעיר קובה כדי להתחזק. הסב, טודה שינריוקן מסאמיטסו היה מרפא ידוע, אך לא פחות מכך מורה מפורסם לאמנויות לחימה, ואכן בגיל 13 הפך בהדרכתו טקמטסו הצעיר לאמן לחימה שאין שני לו בעיר קובה. טקמטסו הצעיר הוסמך כראש שיטה (סוקה – גראנד מאסטר) ב 9 שיטות לחימה ובתוכן הנינג'יטסו והפך לדמות ידועה בעיר לאחר שהותקף על ידי כנופיית יאקוזה ויצא כשידו (הריקה) על העליונה.

בגיל 21 בעת תחילת המאה העשרים יצא טקמטסו הצעיר לטייל בעולם. הוא נד באזור מונגוליה וסין, לימד אמנויות לחימה והשתתף בקרבות רבים לחיים ולמוות, שם הוענק לו הכינוי "Moku no Tora" – הנמר ממונגוליה. בין השאר לימד כ 1000 תלמידים בבית הספר האנגלי בסין ושימש כשומר ראשו של קיסר סין האחרון. ב 1919 הוא הפך לבודהיסט ואף שירת כמשגיח במנזר. טקמטסו היה ידיד קרוב של גי'גרו קאנו מייסד הג'ודו אך לא אהב את השיטה והתבטא בזעזוע על כך שהטכניקות מבוצעות בגו כפוף.

באותם הימים היו נהוגים קרבות לחיים ולמוות בהן אמן הלחימה היה חייב להשתתף במידה והוצב לו אתגר. טקמטסו סיפר כי היריבים האימתניים ביותר שפגש היו לוחם שאולין ומתאגרף שורינג'י. הוא נלחם מול כל אתגר שהוצב לו ומעולם לא הוכרע. ביומנו מוזכרים 19 קרבות בהם 12 לחיים ולמוות ו 7 תחרויות. באחת מהן שהוכרזה כתיקו עילף את יריבו אך איבד אחת מעיניו אותה החליף בעין מלאכותית ואף הפך לחירש באוזן אחת. כל זה לא עצר אותו מלהמשיך להתקדם באמנות הלחימה, ללמוד וללמד.

בשנת 1950 החל ללמוד אצל טקמטסו תלמיד צעיר בשם מסאאקי הצומי שהיה נוסע 15 שעות כל שבוע במשך 15 שנה כדי לפגוש את מורהו. הצומי, אשר בעצמו לא היה טירון באמנויות לחימה סיפר היא בפעם הראשונה שפגש אותו הוא נאחז פחד, מכיוון שטקמטסו היה מורה רב עוצמה ומעורר יראה.

בשמו של טקמטסו קשורים סיפורי קרבות רבים מספור. הוא היה דמות מפורסמת בעולם אמנויות הלחימה והתרבות ביפן. גם באחרית ימיו היה דמות משפיעה ופרסם מאמרים על אמנויות לחימה. בין השאר פרסם בשנותיו האחרונות מאמר בו כתב כי על אמן לחימה להיות מוכן להיהרג או להרוג בקרב. על כך הגיב אחד ממורי הקרטה הידועים כי מדובר בשריד מתקופה עתיקה וכי "כנראה שהנמר כבר זקן ועיוור". טקמטסו הזקן פרסם אתגר לפיו על המעליב להתנצל או להלחם מול טקמטסו אשר ילחם בו כשידיו קשורות מאחורי גבו. ההתנצלות הגיעה ללא דיחוי.

המאסטר הגדול טושיטסוגו טקמטסו הפסיק ללמד בגיל 80. הוא נפטר בשנת 1972 והוא בן 85.

 


טלפון נייד:

יוסי תשובה
052-2521000

אימונים מתקיימים:
רח' שטרית 2 ת"א
מרכז הספורט האולימפי
בהדר יוסף

 

שעות פעילות:
יום א' 20:00 - 22:00
יום ד' 20:00 - 22:00