יוסי תשובה כותב על דורון נבון - המורה הראשון מחוץ ליפן

בוג'ין קאן ישראל הוקם בשנת 1974 ע"י שיהאן דורון נבון, מורה דרכי וחבר קרוב. דורון נבון היה ג'דוקא מצטיין וחבר נבחרת ישראל בג'ודו לאולימפיאדת מינכן. לאחר ש"החמיץ" את האולימפיאדה הקטלנית עקב פציעה נסע דורון ליפן שם המשיך להשתלם בג'ודו עד לדרגת דאן 4. תוך כדי חיפושיו והתנסויות שונות הגיע דורון לדוג'ו בוג'ין-קאן יפן וזכה לפגוש ולהכיר את המאסטר מסאאקי הצומי. עידן חדש שונה וכואב מאד עמד לפניו.

דורון נבון דורון גילה עד מהרה עולם שונה ומאד מורכב ממה שהכיר עד אז. דורון זכה ל"קבלת פנים יפנית חמה" - באותם הימים מאסטר הצומי לא קיבל כל אחד ובטח לא "גאייג'ין". דורון היה צריך להוכיח את עצמו ואת רצונו להתקבל למועדון יפני סגור עד אז בפני זרים. זה לא ספורט, זה לא תחרות, זה היה הדבר האמיתי! הייתה זו אומנות לחימה אמיתית שמטרתה נטרול היריב בכל דרך שהיא. טכניקות שמטרתן לפצוע את היריב ברמות שונות וגם להרוג במידת הצורך, ובתוך כך השגת שליטה בלתי מתפשרת ביריב מבלי שיידע על כך בכלל. מסוכן מאד מצד אחד, אך גם חכם, מפתיע ומתוחכם מאוד. שיטה ערמומית ומסוכנת ביותר שאף שיטה אפילו לא קרובה אליה ביכולותיה. היכרות עם הכאב הייתה חלק בלתי נפרד והכרחי בשגרת האימונים ועל דורון היה להוכיח את עמידותו מידי אימון.
דורון הצליח לשרוד את התקופה הראשונה ואת קבלת הפנים היפנית לה "זכה", והפך להיות המערבי הראשון בעולם שהתקבל לבוג'ין קאן. עם השנים התקרב דורון מאד להצומי סנסאי והפך להיות יד ימינו בהרבה תחומים ובעיקר בפתיחת הידע העצום של הצומי ושל השיטה לעולם כולו.

דורון נבון מדגים לחימה מול שני יריבים דורון שב לארץ בשנת 1974 והחל מיד בחיפוש מקום מתאים לפתיחת מועדון. בשנת 1975 זכיתי להגיע למועדון שהיה ממוקם בקרית שאול בת"א והתחלתי את דרכי בעולם אומנויות הלחימה אצל דורון נבון. גיליתי שיטה חזקה ביותר, חכמה ואכזרית מאוד. יחד עם זאת הטכניקות והידע הרב הועברו ע"י דורון בצורה חמה ועם דגש רב על אימונים נכונים ומניעת פציעות.

"כמו כל נשק מסוכן חשוב שתדעו לשלוט בעצמכם. אתם כלי נשק מהלכים. אסור לכם להשתמש בידע למטרות רעות, השתדלו להימנע בכל דרך משימוש לרעה בידע ודעו להעבירו הלאה לאנשים הנכונים." כך היה נוהג לומר לנו בכל אותם שנים.

דורון נבון מדגים שליטה ביריב על הקרקע במהלך שנות האימונים בשנות השמונים החל דורון לחשוף אותנו לשיטה חדשה "לניהול הגוף והנפש", היא שיטת פלדנקרייז. בהתחלה זה היה מוזר לראות חבר'ה צעירים "מפוצצים באדרנלין" ומחפשים "אקשן" שוכבים על הגב ועושים תרגילים רכים ומשונים, אך השילוב של תנועה טבעית ולחימה חכמה הוכיח את עצמו מעל ומעבר.

היום כבר כולם מכירים את שיטת פלדנקרייז, אף יותר ממספר האנשים שמכירים נינג'יטסו. ישראל היא המקום היחידי בעולם שבו אנו מלמדים ומשלבים אימוני נינג'יטסו ולימוד שיטת פלדנקרייז והתוצאות מדברות בעד עצמן. לוחמי בוג'ין קאן מפתחים תנועת גוף רכה וגמישה מאד שיכולה להשתנות ולשנות את יכולותיה בהתאם לפעילות הנדרשת מהגוף. המודעות הגבוהה שמתפתחת עם השנים מביאה אותנו להפיק הנאה ויכולות תנועה גבוהות מאד גם בהשוואה לספורטאים אחרים.

היה לי הכבוד להיות תלמיד של אחד מהמורים הטובים ביותר בארץ ואף בעולם. שמו של דורון הולך לפניו עד היום ובכל פעם ששמו מוזכר ישנה הערכה רבה כלפיו. הייתי עם דורון שנים רבות, המון שעות על המזרון והרבה ימים ברחבי הארץ נסענו יחד בסדנאות שדורון העביר. הקדשתי לכך שנים רבות ואני רואה בכך זכות גדולה.

כיום שוהה דורון נבון ביפן, בה הוא מקדם ומלמד את שיטת פלדנקרייז לתנועה טבעית.

 


טלפון נייד:

יוסי תשובה
052-2521000

אימונים מתקיימים:
רח' שטרית 2 ת"א
מרכז הספורט האולימפי
בהדר יוסף

 

שעות פעילות:
יום א' 20:00 - 22:00
יום ד' 20:00 - 22:00